En vecka efter bandy-VM fick vi det dystra beskedet att en av föreningens trotjänare lämnat oss. Torsten Gunnarsson har avlidet i en ålder av 79 år efter en tid sjukdom. Torsten har varit ÅTIF trogen sedan barnsben. Han gjorde sin A-lagsdebut i bandy 1966 och under 15 säsonger spelade han hela 302 matcher i A-laget. Torsten fortsatte sedan som ledare för vår ungdomsbandy i hela 22 säsonger. Han ingick även i plankommittén och många har nog sett honom på ismaskinen. Han har också spelat över 200 fotbollsmatcher och dessutom varit fotbollstränare. Hans känsla för idealitet och för ÅTIF har han fört vidare till sin familj. Efter avslutad aktiv karriär så tror jag inte han missade att se någon av våra matcher på såväl fotbolls- som bandyplanen. Vi sänder en tacksamhetens tanke för allt vad han gjort för vår förening. Våra tankar går till familjen.